Tërnava: I Kërkoj falje popullit Kosovës, Më vjen keq, është për me qajtë!

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 75

Tërnava: Më vjen keq për mos faljen e namazeve, është për me qajtë!Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, ka deklaruar se vendimi për pezullimin e namazit të Kurban Bajramit dhe të namazeve të tjera nëpër xhami për dhjetë ditë me radhë ka qenë vendim i dhímbshëm por, i domosdoshëm.

Në këtë intervistë dhënë gazetës “Epoka e re”, ai ka thënë se për këtë vendim kërkon mirëkuptimin e besimtarëve dhe të popullatës në përgjithësi. Tërnava ka bërë me dije se rëndimi i gjendjes epídemíologjike në ditët e fundit e ka shtyrë BIK-un që t’i rishqyrtojë vendimet e veta. “Ky vendim për ne ka qenë vendim i dhímbshëm, por i domosdoshëm, andaj kërkojmë edhe mirëkuptimin e besimtarëve dhe të popullatës në përgjithësi.