Sa do të fitojë kompania që po zhvillon vaksinën kundër virusit


Bymehja e financave të Moderna ka hapësirë të vazhdojë ndërsa kompania vazhdon të punojë në vaksinën e saj të koronavirusit, sipas një analisti të Wall Street.Piper Sandler rriti objektivin e çmimeve për kompaninë e bioteknologjisë në 134 dollarë nga 100 dollarë, duke nënkuptuar rritje me 60% nga ku aktualisht tregtohen aksionet e Moderna.

Moderna u hodh me 18% të mërkurën pasi kompania njoftoi të martën se një gjykim i hershëm për vaksinën e koronavirusit prodhoi antitrupa në të gjithë pjesëmarrësit, transmeton Scan.Piper Sandler vlerësoi se një vaksinë koronavirus mund të gjenerojë të ardhura midis 12.5 miliardë dhe 25 miliardë dollarë në varësi të çmimit për doze, përcjell albinfo.ch.

Moderna dhe Lonza, një tjetër firmë bioteknike, janë duke ngritur kapacitet ë përbashkëta në mënyrë që të prodhojnë afërsisht 250 milionë vaksina në vit, shkroi Tenthoff. Duke supozuar një çmim prej 75 $ për vaksinë, kjo do të sillte $ 18,75 miliardë të ardhura, sipas Piper Sandler.