Ramush Haradinaj President I Ri I Kosovës, Arrihet Marrëveshja?

Kosovo prime minister Ramush Haradinaj, speaks to the media during a press conference in Kosovo capital Pristina on Tuesday, Dec. 18, 2018. Haradinaj blamed Europe Union’s foreign policy chief for “deviating the dialogue” on normalizing ties with Serbia. Haradinaj said that, while Serbia is taking major steps toward the integration with the bloc, his country’s residents have remained “in a ghetto,” not enjoying the visa-free travel to EU countries though it has fulfilled all requirements. (AP Photo/Visar Kryeziu)

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit.Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku të njëjtat kanë treguar se AAK-ja do të tërhiqet nga qeveria.

PDK-ja do t’i marrë disa ministri, duke përfshirë të gjitha ministritë dhe postet e AAK-së dhe NISMA-së.Sipas burimeve, partia e Fatmir Limajt do të jetë humbëse në këtë pazar politik, ku nuk do të ketë asnjë post.

Zgjedhja e presidentit të ri të Kosovës, do të ndodh në muajin shkurt të vitit të ardhshëm, nëse më herët nuk i konfirmohet aktakuza nga Specialja presidentit aktual, Hashim Thaçit.