R.Eceta E Akullores Nga Znj Katerina Që Do T’iu Bëj Të Lëpini Gishtat : Nuk Keni Përse Ta Blini Atë, E Pregatisni Vetë Në Kuzhinën Tuaj Për Pak Minuta


R.eceta e akullores nga Znj Katerina që do t’iu bëj të lëpini gishtat : Nuk keni përse ta blini atë.Jane disa produkte te cilat ne kemi qef ti blejme, mos marrim mundimin t’i gatuajme ato vete ne kuzhine, ku nje nder to eshte edhe akullorja. Ne sot do t’iu sjellim nje specialitet te akullores qe pasi ta provoni do te flisni. Receta e akullores nga nga znj Katerina e cila do t’iu bej te lepini gishtat :

Përbërësit:1 litër qumësht.6-7 lugë sheqer.3-4 kokrra vezë.2 lugë niseshte.1 vanilje.1 lugë gjalpë.Fruta të thata.Reçel për servirje.Përgatitja:Fillimisht vendosim qumështin të vlojë dhe më pas e lemë t’i ulet pak t emperatura. Rrahim vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin dhe niseshten dhe i përziejmë duke shtuar dhe qumështin e ngrohtë. E vendosim në tenxhere në zgarë/vatër të sobës duke e përzier derisa të lidhet.