Parashikimi i motit për javën e ardhshme


Instituti Hidrometeorologjik njofton se vendi ynë do të ndikohet nga masat e nxehta të ajrit me origjinë afrikane.Kjo prezencë e këtyre masave të ajrit do të ndikoj në rritjen e grafikut në fushat termike.Të premten parashihet një front vranësirash të cilat do të krijojnë kushte për reshje të përcjellura me stuhi lokale.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 11-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 25-33 gradë Celsius, njofton Klan KosovaDo të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-11 m/s.