Matoshi: Behgjet Pacolli do të ishte presidenti më i mirë për Kosovën


Nënkryetari i Aleancës Kosova e Re (AKR), Fatmir Matoshi ka reaguar pasi Ramush Haradinaj të mërkurën tha se ka marrë miratimin e AAK-së për president të vendit.Matoshi në një shkrim në Facebook ka shkruar se Behgjet Pacolli është presidenti që i duhet Kosovës, duke renditur disa nga arsyet që sipas tij e bëjnë të denjë për të parin e vendit.Postimi i plotë:Behgjet Pacolli, Presidenti që i duhet Kosovës

Marsi i vitit që vjen është koha kur Kosova duhet ta zgjedh Presidentin e ri. Tanimë kanë filluar edhe të shfaqen ambiciet e para dhe të përmenden kandidatët e mundshëm për pozitën e të parit të shtetit. Kosova tani ka nevojë për bashkim e unitet të plotë.Behgjet Pacolli padyshim do të ishte presidenti më i mirë për Kosovën.

Ai i ka miqtë dhe njohjet më të mira në botë, është treguar unifikues i skenës politike gjatë gjithë karrierës së tij, ka një potencial intelektual e material për ti dhënë krah zhvillimit ekonomik në vend, është treguar bashkëpunues me të gjithë, është kosovari më humanist dhe ka ndihmuar me dhjetëra miliona euro në shëndetësi, shkolla e mirëqenie të familjeve kosovare.Këto dhe shumë cilësi tjera që ka z. Pacolli e bëjnë atë padyshim kandidatin më të mirë nga të gjithë.Një ndryshim kushtetues do ta bënte të mundur zgjedhjen e Presidentit me votë të drejtpërdrejtë nga populli, nëse kjo ndodh Behgjet Pacolli padyshim do të zgjidhej President i Kosovës.