LAJMI I FUNDIT/ Ja Kush Mund Të Hyjë Në ZVICER Tani E Tutje…


Pra, kush lejohet të hyjë në Zvicër dhe në çfarë rrethanash? E gjitha varet nga vendi nga po arrini.Nga 29 tetori, Zvicra zbuti rregullat e saj të karantinës. Kjo megjithatë nuk do të thotë që të gjithë tani lejohen të hyjnë, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Nëse do – dhe nëse do të duhet të bëni karantinë – do të varet kryesisht nga nivelet e infeksionit dhe nëse vendi juaj është anëtar i grupit Shengen ose një nga listat e përjashtimeve.Ja çfarë duhet të dini. Si ka ndryshuar kjo me kalimin e kohës?Më 6 korrik, Zvicra vendosi detyrimin e karantinës për mbërritjet nga të ashtuquajturat vende ‘me pasiguri të lartë’.Autoritetet zvicerane njoftuan më 29 tetor masa të reja për të frenuar në rritje të rasteve të koronavirusit në vend dhe pranuan se nuk kishte më kuptim për shumicën e udhëtarëve në vend për të bërë karantinë.

Por ndërsa prezantoi rregulla më të rrepta për mbajtjen e maskave dhe madhësive të turmës, qeveria gjithashtu tha se do të hiqte kërkesën për karantinë për 10 ditë pas mbërritjes në Zvicër ose të mundoson një gjobë prej 10,000 dollarësh.Zvicra deri më tani ka vendosur vendet dhe rajonet në “listën e saj të kuqe” për karantinimin pasi normat e infeksionit Covid-19 atje kaluan më shumë se 60 për 100,000 njerëz për një periudhë prej 14 ditësh.Por në javët e fundit, vetë vendi ka parë shkallën e vet të infeksionit që galopoi d