Lajm I Madh Nga Brukseli, Merkel E Thotë Troç: Brenda Vitit Me Shqiptarët Duhet Të…


Teksa ka shpalosur prioritetet e Presidencës të BE-së, Kancelarja Merkel ka deklaruar se për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut negociatat të hapen plotësisht brenda këtij viti, dhe brenda 6- mujorit të Presidencës gjermane të fillojë hapja e kapitujve të parë për negociatat, transmeton gazeta ditore. Shty pe r3k 1am3n me poshte per te lexuar lajmin e plote:

Sipas IBNA, parashikohet që kapitujt e parë të negociatave për dy vendet të hapen më nëntor ose dhjetor, kur do fillojë dhe raundi i parë i negociatave, vetëm nëse dy vendet kanë zbatuar reformat respektive