Kurti: Do T’i Fitojmë Mbi 50 Përqind, S’ka Koalicion Me PDK-Në Që Na Rrë Zoi Nga P Ushteti


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka de klaruar se nuk e sheh Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) si partner koalicioni.“Unë fare nuk e shoh PDK-në si partner. Fare. Por tash nuk e shoh as LDK-në [qesh]. A po kupton…”, theksoi kreu i LVV-së.Kurti ka përsëritur ak uzat për PDK-në, kur është pyetur nëse zhvillimet me Gjy katën Speciale,

mund të bëhen arsyeja e bashkimit apo koalicionit me PDK-në.“Unë besoj se faktori kryesor i kapjes së shtetit të Kosovës është udhëheqja e PDK-së dhe pa u reformuar në opozitë Partia Demokratike e Kosovës, çfarëdo koalicioni me të nuk është koalicion”, është shprehur KurtiIsh-kryeministri përmend kohën e rrëzimit të Qeverisë së tij.

“Mos harroni, pa 24 vo tat e PDK-së nuk do të mund të rrë zohej qeveria Kurti sepse nuk do të bëheshin 61 vota. Edhe shumë interesant, asnjë nuk mu ngoi atë ditë. 24 deputetë i kanë, të 24 si rr uzat në pe kishin ardhur me 25 ma rs me i çu dy duart para Grenellit se jo para meje. Kshtu që nuk ka kurfarë reformimi aty”, tha ai.