Angela Merkel – Kosova asnjehere nuk do te ndahet Mitrovica eshte e Kosoves


Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka qenë e pranishme gjatë tërë samitit virtual të Zagrebit, teksa pjesën më të madhe të fjalimit të saj ia ka kushtuar dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT

Kështu ka thënë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë një interviste dhënë televizionit publik serb. Vetë Vuçiq, i pyetur rreth dialogut me Prishtinën, ka theksuar se “në të hyhet me vullnet të mirë dhe se nuk mund të thuhet paraprakisht se çfarë do të ndodhë gjatë bisedimeve”.

Ai ka shtuar se për dialogun kanë folur edhe përfaqësuesit e Greqisë dhe Bullgarisë, teksa njëra prej temave ka qenë edhe përkrahja për Miroslav Lajçakun dhe negociatat Beograd-Prishtinë, raporton FoNet. Sipas tij, është gjë e mirë që të gjitha shtetet e Ballkanit, me përjashtim të dy prej tyre, kanë marrë pjesë në samitin virtual të së mërkures. JU FTOJM TE SHT YPNI VID EON ME POS HT