Albin Kurti ‘“selam“ për Shqiptarët e Maqedonisë: o Popull, Votoni për Ziadin Selën e Afrim Gashin


Albin Kurti ‘“selam“ për Shqiptarët e Maqedonisë: o Popull, Votoni për Ziadin Selën e Afrim Gashin.Ish kryeministri i Kosovës, kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti përmes një video mesazhi, u ka bërë thirrje shqiptarëve të Maqedonisë që në zgjedhjet parlamentare të 15 korrikut të votojnë koalicionin mes Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës.Kurti këtë thirrje e bëri pavarësisht se ditë më parë ambasadori i Kosovës në Maqedoni të Veriut, Gjergj Dedaj u bëri thirrje partive politike të Kosovës që të qëndrojnë neutral dhe të mos ketë implikime të jashtme në zgjedhjet e Maqedonisë.

Megjithatë, përveç këtij mesazhi nga Kurti, ditë më parë edhe funksionarë të tjerë të VV-së kanë qëndruar në Maqedoni në mbështetje të koalicionit ASH-AAA duke marrë pjesë edhe nëpër tubime. Në tubimet e fundit partiake është parë ish-ministri i jashtëm i Kosovës, Glauk Konjufca, ish-zëvendëskryeministri Haki Abazi por edhe funksionarë të tjerë të VV-