A do të fillojnë reshjet e shiut këtë javë? Ky është p arashikimi i motit


Mot i ndryshueshëm gjatë javës në vijim. Vranësira dhe diell, priten edhe reshje lokale shiu. T emperaturat mbeten të larta, pak mbi vlera mesatare.20.09.2020 – Në ditët e ardhshme vendi ynë ndodhet ndërmjet fushave të pr esionit të rritur në lindje dhe një turbullire mbi Itali, që gradualisht do të zhv endoset mbi rajonin tonë.

Parashihet të mbajë mot i ndryshueshëm, fillimisht kryesisht me diell, e nga dita e martë me vranësira dhe diell. Nga dita e martë kohëpaskohe priten mundësi edhe për riga ose reshje lokale shiu, vende-vende me mundësi edhe për bubullima. Në aspektin termik t emperaturat mbeten pak mbi vlera mesatare për këtë periudhë. Nga dita e premte në veri të rajonit pritet të kaloj një ciklon që rrit gjasat për të sjell më tutje reshje shiu në fundjavë. Nga dita e shtunë rënie e t emperaturave.